Ako vybrať kuchynský teplomer?

Chystáte sa uvariť skutočnú pochúťku? Potom sa pri varení nezaobídete bez kuchynského teplomera, ktorý vám uľahčí prácu pri pečení, varení, vyprážaní, grilovaní alebo dokonca údení. Vyberte si vhodný teplomer nielen podľa využitia, ale aj napríklad podľa materiálu a činností, ku ktorým sú určené. Ako na to?

Chystáte sa uvariť skutočnú pochúťku? Potom sa pri varení nezaobídete bez kuchynského teplomera, ktorý vám uľahčí prácu pri pečení, varení, vyprážaní, grilovaní alebo dokonca údení. Vyberte si vhodný teplomer nielen podľa využitia, ale aj napríklad podľa materiálu a činností, ku ktorým sú určené. Ako na to?

Doba čítania 5 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Určenie teplomera

Teplomer na pečenie

Tiež ho nájdete pod názvom teplomer do rúry. Ľahko sa do nej vloží a vy len sledujete, či je teplota mäsa na pečenie ideálna. Najčastejšie sa objavuje ako vpichový, ale zároveň môžete zohnať aj bimetalový.

Teplomer na grilovanie

Teplomery na grilovanie sú vpichové, kvôli tomu tiež nie sú príliš obľúbené. Akonáhle pri grilovaní do mäsa teplomer napichnete, zbytočne z neho vytečie šťava.

Teplomer na fritovanie

Fritézy síce mávajú nastaviteľnú teplotu a digitálny displej, ale nie vždy sú namerané hodnoty správne. Z tohto dôvodu prichádza na rad fritovací teplomer, ktorý vyzerá podobne ako vpichový.

Teplomer na varenie

Funguje obdobne ako ten fritovací, ale neodolá tak vysokým teplotám.

Teplomer do chladničky

Chladničkový teplomer oceníte v prípade, že chladnička nemá vlastný integrovaný teplomer.

Teplomer na zaváranie

Zaváracie teplomery sú dlhé a majú tyčový tvar. Nie sú príliš odolné, ale to vôbec nevadí. Zaváranie pri vysokých teplotách neprebieha.

Teplomer do udiarne

Udiarenský teplomer vám uľahčí prácu pri údení klobások, syrov, mäsa, rýb aj čohokoľvek ďalšieho.

Teplomer na víno

Aby ste si víno skutočne vychutnali, musí mať tú správnu teplotu. Tú si môžete overiť len s pomocou teplomeru na víno, ktorý sa na fľašu od vína jednoducho navlečie.

Multifunkčný digitálny teplomer

Často sa digitálny teplomer predáva spoločne so sondou alebo sadou sond určených na rôzne typy potravín a s nimi spojenú prípravu .

Grilovanie s teplomerom dostane úplne nový rozmer.

Druhy teplomera

Teplota pokrmov sa dá merať rôznymi spôsobmi a každý je inak presný, preto je dobré zaobstarať si aspoň dva kuchynské teplomery a teplotu overovať.

  • Ortuťový teplomer - do kuchyne za žiadnu cenu nepatrí, napriek tomu sa z času na čas v domácnostiach objavuje; ortuť je jedovatá látka a postupne mizne aj z medicínskeho prostredia

  • Bimetalový teplomer - svoje využitie nájde predovšetkým v chladničke; býva okrúhly alebo budíkový a funguje na princípe rozdielnej rozťažnosti dvoch kovov; pri dosiahnutí určitej teploty sa jedna polovica bimetalového prúžku skrúti a vychýli ručičku na stupnici

  • Digitálny teplomer - síce nie je vždy presný, ale je najvyužívanejší; máva rôznu odchýlku, ktorá môže dosahovať až pol stupňa

Parametre teplomerov

Teplomery sa od seba nelíšia iba spôsobom využitia, ale aj ďalšími faktormi. Čo zohráva pri výbere najdôležitejšiu úlohu?

Stupnica

Iná teplota vás bude zaujímať pri meraní teploty v chladničke a iná pri pečení mäsa. Teplomery sa preto líšia hodnotami na stupniciach.

Odolnosť

Pri výrobe teplomerov sa používajú rôzne materiály. Ak je teplomer určený na vyprážanie, musí vydržať vysoké teploty, naopak teplomer do chladničky alebo mrazničky musí prekonať veľký mráz. Preto nie je radno teplomery zamieňať.

Životnosť

Samozrejme záleží na teplotách, ktorým sú teplomery vystavované. Ak zháňate teplomer do mrazničky alebo na vyprážanie, oplatí sa vám investovať do skutočne kvalitných kuchynských teplomerov.

Nekvalitné teplomery

Podľa čoho ich poznáte? Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu všeličo naznačiť, napríklad:

  • Veľmi nízka cena - v tomto prípade platí, že cena zodpovedá kvalite; nezabudnite, že teplomer používate na varenie a musí byť zdravotne nezávadný a nesmie obsahovať žiadne škodlivé látky

  • Poškodenie - niektoré teplomery môžu byť ľahko prasknuté alebo inak poškodené

  • Manuál bez slovenského jazyka - pokiaľ nie je k teplomeru priložený návod v slovenskom jazyku, radšej sa mu vyhnite

  • Zlá stupnica - občas sa môže stať, že hodnoty na stupnici nezodpovedajú reálnym hodnotám; tiež môžu byť nezrozumiteľné jednotky na stupnici

Ideálna teplota mäsa pri grilovaní sa pohybuje medzi 110 – 130 °C.

Teploty v kuchyni

Neviete, akú hodnotu by ste mali namerať pri varení alebo vyprážaní? Orientujte sa podľa všeobecnej stupnice. Tá vám tiež poskytne návod na to, pri akej teplote potraviny najlepšie uchovávať.

Miesto/Úprava

Optimálna teplota

Varenie mäsa

72 °C

Vyprážanie mäsa

150–190 °C

Grilovanie mäsa

110–350 °C

Chladnička

4 °C

Mraznička

-24 °C

Špajza

7–10 °C

Vínna pivnica

7–18 °C

Najčastejšie otázky

Aká veľká býva odchýlka pri kuchynských teplomeroch?

Zvyčajne sa pohybuje medzi 0,5 – 1,5 °C.

Môžem ihlový teplomer používať aj na meranie teploty vody?

Vo väčšine prípadov áno.

Je možné kuchynský teplomer využiť aj na meranie teploty vzduchu?

Nie, nameraná teplota by nebola správna.

Skutočne môžem teplomer do rúry nechať v rúre po celú dobu pečenia mäsa?

Iste, ale záleží samozrejme na tom, či je dostatočne odolný a kvalitný.